Закладка інтенсивного яблучного саду

Повідомлення від affektua8 06.11.2020 0 Comment(s)

Закладка інтенсивного саду. Інтерв'ю агронома.

Вітчизняне яблуко впевнено витісняє польський імпорт з українського ринку. Останнім бастіоном польського продукту є пізня весна, коли українські яблука практично зникають з продажу через гірші якісних показників і умов зберігання. Головною рушійною силою яблучного прогресу України є навіть не фінансові ресурси, які інвестуються в інтенсивні яблучні сади, а досвідчені агрономи-практики, які забезпечують якісні врожаї яблук. Один з таких агрономів - Василь Антонович Швець. У нього за плечима досвід закладки та вирощування не тільки 8 великих яблучних плантацій в Україні, а й двох садів в Польщі.

 - Я родом з Бучацького району Тернопільської області, закінчив Уманський сільгоспінститут, факультет плодоовочівництва і виноградарства в 1994 р Мені дуже сильно пощастило в тому, що ще в 1993 році, завдяки зусиллям зав. кафедрою професора Г.К. Карпенчук та (тоді) доцента к.с.-г.н. А.В. Мельника (тепер - професор, доктор с.-г. наук, зав. Кафедрою плодівництва), я побував на стажуванні в Польщі. Наші викладачі хотіли, щоб українські студенти побачили саму прогресивну європейську практику і технології. Тому ми потрапили в найпередовіші господарства в Польщі - в пілотні сади інтенсивного типу, закладені за голландською технологією. Ось саме там у мене визріло остаточне рішення повністю пов'язати своє життя з садівництвом.
Після повернення в Україну мені запропонували роботу в науковій станції садівництва в с. Медвеже Вушко Вінницької обл. На той час там був закладений новий сад, як вважалося, найінтенсивніший, на підщепі ММ-106 за схемою 4х2 м. Коли я на співбесіді заявив, що в Польщі це давно вважається анахронізмом, і що в Польщі вже збирають по 40-60 тонн яблук з гектара, співробітник станції перепитав мене: «Ти не нічого плутаєш? Може, центнерів, а не тонн? ».
Адже за радянських часів урожай яблук в радгоспі становив від 5 до 15 т / га. Причому 10-15 т / га збирали в лічених радгоспах Вінницькій області.
Зараз звичайна врожайність яблук в Україні становить 40-60 т / га. Правда, є рекорди і 80-100 т / га. Але садівники, які отримали такі результати, стверджують, що більше не будуть ставити таких рекордів: дерев шкода. Краще мати щороку по 60 т / га, ніж один раз 100, і потім витратити 3 роки на відновлення дерев.
Тоді, в 90-х дуже багато керівників господарств пропонували мені закласти їм ці самі «польські» сади, але ресурсів в той час не було. Однак вже до кінця 90-х криза в економіці дійшов до такої міри, що про закладення садів Україні вже не могло бути й мови. І я поїхав до Польщі - закладати сади і заробляти на життя сім'ї.
За час роботи в Польщі дуже пощастило зав'язати чудові стосунки з польськими садівниками, а також попрацювати з голландськими фахівцями, які і стали моїми найкращими вчителями. В першу чергу, з Яном Холтером, нині, на жаль, покійним. Він був «зіркою» садівництва, і його знали від Бельгії до Італії. І навіть тепер при зустрічі з голландськими, німецькими, бельгійськими, італійськими садівниками ім'я Холтера звучить як пароль, як пропуск в елітний світ європейського садівництва.
Вінниччина - гніздо яблучного консерватизму

В Україну повернувся в 2002 році, і почав працювати в господарстві «Садівник» Барського району Вінницької області. Багато що вдалося зробити, але мушу зазначити крайній консерватизм місцевих садівників, який проявляється і зараз. За радянських часів плодовий трест включав 30 садівничих радгоспів в області. Зараз не менше 20 з них збереглися, змінивши лише форму власності.
У підсумку, незважаючи на наявність величезного потенціалу в садівництві, Вінницька область зараз є чи не останньою по застосуванню сучасних технологій: там ще «вичавлюють» радянські сади.
А локомотивом прогресу зараз є Буковина. Ще за радянських часів місцеві спритні хлопці робили гроші на поставках сушених слив і свіжих яблук в Москву. І зараз саме там закладаються найкращі сади інтенсивного типу, і взагалі немає відверто слабких проектів. Вінницька же область домінує скоріше не в самих яблуках, а в обсягах яблучного концентрату - більше половини всього національного виробництва.
У Вінницькій області ще є така негативна риса в роботі, як повна скритність. На мене дивилися як на ідіота, коли я розповідав абсолютно все, що знав. Ян Холтер мені завжди говорив: «Вася, інформація - це як свіжа булочка. І щоб вона добре продавалася, завжди повинна бути найсвіжішої. І тоді люди будуть йти до тебе, а не ти до людей, щоб щось дізнатися ».


- З якими сортами Ви працюєте і які рекомендуєте закладати?

- Є сорти для супермаркету, «грошові»: Голден Делішес, Фуджі, Гала, клони Ред Делішес (РедКап, Топ Ред, Сандідж, Ерлі Ред Ван), лінійка Джонаголд, найефективніший з яких Ред Джона Принц. Є місцевий сорт Ренет Симиренка, але він поступається своїми позиціями через специфічний смак.
Наступна група - імунні або резистентні сорти. Їх перевага в тому, що вони не хворіють паршею, і вимагають менше хімобработок. Це т. Зв. «Ре-сорти»: Реанда, Реколор, Регліндіс, Ремо, Ренора, Ревена, Ребелло. Їхній головний недолік - кислий смак. Це технічні сорти для переробки.
Однак з імунних сортів вдалося вивести і десертні сорти: Топаз і його клон Ред Топаз, Сирус, Місяць, Оріон. Це сорти чеської селекції. Крім цього, є сорт Рубінола, і Флоріна - сорт, який вже завоював в Україні міцні позиції. Новітні сорти, поки маловідомі, але дуже перспективні сорти італійської селекції Моді, Смеральда ,.
Хочу окремо підкреслити, що ці сорти - напевно, останні, отримані шляхом традиційної селекції. Все, що буде з'являтися нове - це вже точно генномодифіковані продукти. Це особливо стосується такої новинки, як яблука з червоною м'якоттю. Людство обробляє яблуні з біблійних часів, цілеспрямована селекція ведеться останні 250 років, але жодного разу за весь цей час ніколи не спостерігалося мутації, що дає червоний колір м'якоті - за винятком окремих червонуватих сіток по м'якоті від шкірки плоду сорту Циганка. Але як тільки з'явилася генна інженерія - з'явилося відразу цілих 5 сортів з червоною м'якоттю! І вже з'явилося друге покоління, з іншими забарвленнями шкірки, але з тією ж червоною м'якоттю!


- Які Ви рекомендуєте способи посадки яблунь?

Протіградова сітка, опори якої поваливши вітерПротіградова сітка, опори якої поваливши вітер- Найбільш ефективний спосіб - під саджалку. Але крім самої посадки самих яблунь в першу чергу треба думати і про опорах. Останнім часом я спостерігаю, як урагани і бурі повністю ламають, як сірники, бетонні стовпи для протиградових сіток - викошують відразу на всій площі, як доміно. Тому ще до посадки слід думати про закупівлю надійних, випробуваних бетонних стовпів, або кілків з акації. Про це варто було б задуматися і лісівникам, щоб закласти посадки акацій на кілки для садів. Адже акація - це українське «залізне» дерево.


 - Які Ви рекомендуєте способи обробки грунту, добрива, сидерати, іригацію і т.д.?

 - В першу чергу слід організувати систему поливу. Для вже існуючих садів, навіть на сильно-і середньорослі підщепах - ММ-106, М-54-118, М-26, і навіть М-7 і А-2. На полив дуже позитивно реагують і яблуні на сіянцях: поліпшується і якість, і кількість плодів.
Якщо ми садимо інтенсивний сад на підщепах М-9, М-7, або ММ-106, коренева система знаходиться в поверхневому шарі грунту на глибині 40-80 см. Немає ніякої необхідності проводити плантажну оранку на глибину до 80 см. Все грунту, на яких посаджені сади, були розпушити на глибину до 40-50 см. Далі - звичайна оранка на 30 см, культивація, вирівнювання. І потім саджайте як зручно: під лопату, саджалку або гідробур.
Сидерати - це просто ідеально, якщо посіяти за рік до посадки, наприклад, гірчицю, люпин або вику. Сидерати дають до 60 т / га органічної маси, і це дуже серйозна підгодівля деревах в перші роки.
Можна садити однолітки, або дворічки - кроновано кніпбауми. Трирічні саджанці - це вже переростки-неліквіди розплідника, і за ними потрібен спеціальний, більш дорогий догляд.
Садити можна і навесні і восени, але в нашій зоні я настійно рекомендую тільки весняну посадку.
Ширина міжрядь визначається тільки технікою, яка буде працювати в інтенсивному саду. При максимальній інтенсифікації можна ущільнити міжряддя і до 2,8 м, але це тільки при наявності спеціальних тракторів і техніки під таку ширину. Тому найбільш поширена ширина - 3,2 і 3,5 м. Особисто я успішно «впихати» яблуні на ММ-106 в 3,5 м. Але це працює на слаборослих сортах типу Чемпіон, Топаз, Еліза, Моді.
Шпалери, что НЕ витримала НАВАНТАЖЕННЯ плодівШпалера, что НЕ витримала НАВАНТАЖЕННЯ плодівВ яблуневому саду інтенсивного типу шпалери натягуються або перед посадкою дерев, або після. Перед посадкою рекомендується закласти систему протиградових сіток. А самі шпалери можна ставити і після посадки. Відстань між стовпами - не більше 6-7 м. Намагалися якось заощадити і поставили через 11 м, але на 4-му році дріт провисла під вагою 40-50 т / га плодів. Довелося ставити додаткові опори. Дріт застосовуємо бельгійського виробництва товщиною 2,8 мм, вона витримує на розрив до 900 кг.
Химобработки в інтенсивному саду проводяться не менше 15 разів за сезон, і це обов'язкові, страхові обробки. Фунгіцидні обробки - 22-25 разів, проти парші та борошнистої роси. Імунні сорти обробляють до 7 разів - від борошнистої роси і хвороб деревини. Інсектициди по всіх сортах вносять до 7 разів.

Підживлення вносяться відразу в баковій суміші. Крім хлористого кальцію, який вноситься перед збором для поліпшення зберігання яблук.
Коренева підгодівля здійснюється нітроамофоски, в разі потреби - селітрою і карбамідом. Нітроамофоску краще вносити навесні, на старті вегетації. Дерево спочатку забирає азот, а через 4-6 міс. - фосфор і калій. При осінньому внесення добрив ми втрачаємо азот, а фосфор і калій рослині тоді ще не потрібні.


- Чи підходять підземні системи зрошення?

- В Україні такі системи не застосовуються. Таку систему я бачив в Польщі, і то в якості експериментальної на одному гектарі. Головний її ворог - гризуни. А по ефективності у неї немає ніякої переваги перед поверхневим зрошенням.


- Який термін життя інтенсивного саду?

- У середньому - 15-25 років. Сад інтенсивного типу виходить на робочі обсяги врожаю і перший прибуток з 5-го року. Врожаї йдуть по наростаючій до 7-10-го року. Потім протягом 10-15 років врожаї стабільні. І після 22-25 років вони знижуються. Але сад можна експлуатувати і 30-40 років. Так, в Італії я бачив інтенсивний сад на М-9 віком 36 років, і там збирають по 60 т / га яблук. Але в наших умовах після 25 років врожайність різко падає до 15-25 т / га. У Голландії і Бельгії ставиться питання про корчування саду при зниженні врожайності до 40 т / га.
Після викорчовування саду проводиться рекультивація протягом 3-5 років, і закладається новий сад інтенсивного типу, бажано - кісточкових. Небажано садити яблуні після яблунь або інших зерняткових.
В Україні вже з'явилися саджанці та розплідники, які відповідають сучасним стандартам. В першу чергу слід відзначити саджанці Бахмутськой станції.
За кордоном кращі сорти, саджанці та розплідники - в Бельгії, Нідерландах, Італії. І не треба боятися ні італійських саджанців, ні сортів. Так, в Італії період вегетації на місяць довше, але і в наших умовах вони відмінно себе показують і добре зимують. Головний нюанс: італійські сорти і саджанці, як і інші, слід садити тільки навесні, щоб дати деревам рік на адаптацію. Якщо він переживе першу зиму, то далі проблем немає. А ось осіння посадка - це непотрібна лотерея. В одному дуже відомому господарстві після осінніх посадок було від 5 до 30% втрат: саджанці не відійшли після зими.


- Що скажете з приводу вишні? Я бачу за вікном у вас не тільки яблуні, а й вишні.

- Вишня - прекрасна культура. Але її спочатку слід закладати під переробку і під комбайновий збір. Ось в Городку Львівської області посадили відразу 600 га вишні. Але у них є і заморозка, і виробництво соків, і машина для вибивання кісточки.


- Який у вас погляд на загальне подальший розвиток яблучної галузі в Україні?

 - Чесно кажучи, у мене є передчуття, що Україна в останній раз має хорошу ціну на плоди і ягоди. І то тільки тому, що морози в травні викосили урожай по всій Європі.


- І що ж робити? Садити интенсиности сади або не садити?

- По-перше, слід доглядати належним чином за тим, що вже є. По-друге, закладати сади повинні тільки ті, хто має достатній фінансовий ресурс і досвід в садівництві.
У нас не повинна повторитися ситуація 2002, 2005 або 2010 року, коли сади формально закладалися за держпрограмою підтримки садівництва. А фактично відмивалися і розкрадалися гроші. Під цю програму замість садів садили все сміття з розплідників, який тільки могли знайти. Спочатку вичистили і закопали весь тухлий хмиз з українських розплідників. Потім - з молдавських, потім вже з польських, а зараз добралися навіть до італійських.
На практиці це виглядає так: перша фура привозить ідеальний матеріал, друга вже викликає питання, а в третій - дійсно зв'язки запліснявілого хмизу, який колись був саджанцями. Причому, це відбувається з подачі документів не найманого менеджера, а саме власника, який бере дешевше. Звичайно, я як агроном відмовляюся працювати з таким матеріалом. Якісний саджанець в Італії коштує 4,5 євро / шт, але примудряються привозити і за 1,2 євро. Але це таке сміття, якого і в Україні годі й шукати. Так що це або відмивання грошей, або якась інша схема.
А ось тим, хто планує дійсно займатися розведенням яблук як тривалим бізнесом, я хочу дати кілька порад:
Найважливіше в цьому підприємстві: вибір місця під інтенсивні сади! Про це дуже багато говориться і пишеться у всій літературі з садівництва. Експозиція схилів, роза вітрів, наявність природних, або штучних захисних насаджень, і т.д. Але чомусь більшість бажаючих мати сади нехтують цими правилами, забуваючи, що якість грунту поправити ми зможемо, а от місце положення саду - ніколи!

Плануйте спочатку весь фінансовий ресурс так, щоб їх було вдосталь відразу на весь обсяг робіт. І виходите з того, що закладка 1 га інтенсивного саду коштує близько 30 тис. Євро.
Не бійтеся конкуренції. Я 25 років чую один і той же аргумент: немає сенсу садити, тому що все навколо садять яблуні. Це говорили і в 90-х, і в 2000-х, і зараз. Пам'ятайте, що навіть якщо всі садять яблуні, то далеко не у всіх це яблуко піде, і не у всіх вистачить терпіння цим займатися. І в підсумку місця на ринку вам вистачить.
Закладати яблучний сад слід, тільки якщо з самого початку випередити конкурентів: садити тільки найновіші і найкращі, але вже перевірені сорти. Немає ніякого сенсу намагатися конкурувати на ринку зі старими сортами: їх і так вже надлишок.
Керуйтеся принципом мого голландського вчителя Яна Холтера: «В саду немає місця жадібності і жалості». Чи не скупіться і давайте деревах то, що їм потрібно тут і зараз: опори, воду, добрива, обробки, і так далі. І точно так само нехай у вас не тремтить рука корчувати, коли приходить час міняти сад.

 

Leave a Comment